قیمت و مقایسه ریالی سیستم‌های مختلف و کاهش هزینه‌ها با استفاده از مهاربند کمانش تاب تولیدی شرکت BRB KIAN


پس از زلزله 1995 بندر کوبه در ژاپن و آسیب‌های فراوان به زیرساخت‌ها و سازه‌های حیاتی این شهر، تحقیق و توسعه در رابطه با نوع بهینه ای از مهاربندهای سازه ای به عنوان سیستم باربر لرزه ای ساختمان‌ها در ژاپن به عنوان کانون زلزله‌های بزرگ مقیاس در جهان شروع گردید. نتایج این پروژه تحقیقاتی منجر به معرفی نوع جدیدی از سیستم لرزه بر سازه ای تحت عنوان مهاربندهای کمانش ناپذیر یا BRB گردید. این سیستم در سال  1997 برای اولین بار در ژاپن تولید و در ساختمان‌ها استفاده گردید. پس از این در سال 1999 محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا نیز موفق به ساخت اولین نمونه‌های مهاربندهای کمانش ناپذیر شده و در سال 2000 در سازه ای در دانشگاه Davis، اولین سیستم BRB در ایالات متحده نصب گردید.

در داخل ایران نیز از سال 1390 ساخت نمونه‌های آزمایشگاهی کوچک مقیاس به صورت پراکنده در دانشگاه‌های مختلف انجام شد که به دلیل نبود تکنولوژی کافی، غالبا نتایج رضایت بخشی را به همراه نداشت. در سال 1393 ویرایش چهارم آیین نامه مربوط به طراحی لرزه ای سازه‌ها موسوم به استاندارد 2800 برای اولین بار استفاده از این سیستم نوین سازه ای را مجاز دانست، حال آنکه در آن زمان انحصار تولید این مهاربندها در اختیار دو کشور ژاپن و آمریکا بود و امکان ساخت و حتی واردات این سیستم سازه ای برای استفاده در داخل کشور وجود نداشت.

تیم کاری شرکت بناراد بریس کیان با نام اختصاری BRB KIAN
از سال 1393 با تلاش بسیار کار بررسی و تحقیق جهت بومی سازی دانش طراحی و تولید مهاربند‌های کمانش ناپذیر را آغاز نمود و پس از اتمام تحقیقات خود در داخل و خارج کشور و آزمایش چندین نمونه در مجهزترین آزمایشگاه کشور(آزمایشگاه سازه مرکز تحقیقات راه مسکن و شهر سازی ) مفتخر است در سال 1395 که مزین به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل شده بود تجاری سازی محصول یاد شده را به انجام رساند. از بارزترین دستاوردهای ما اخذ تاییدیه و نظارت مستقیم مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی بر طراحی و ساخت مهاربندهای تولیدی شرکت ما و اجرای اولین پروژه در ایران با سیستم باربر جانبی مهاربند کمانش تاب در سال 1396 و در ادامه تولید بیش از 250 قطعه مهاربند و نصب در 8 پروژه  می‌باشد. همچنین در این راستا کارشناسان BRB KIAN با همکاری بخش سازه مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در حال تدوین آئین نامه داخلی طراحی و ساخت این مهاربندها می‌باشد.

سیستم مهاربندی کمانش تاب در ساختمان بیمارستان در کالیفورنیا، ایالات متحده:

استفاده از مهاربند کمانش تاب در ساختمان عملیات پروازی فرودگاه بین المللی ونکوور، کانادا:

استفاده از مهاربند کمانش تاب شرکت brb kian در ساختمان آموزشی خراسان شمالی:

استفاده از مهاربند کمانش تاب شرکت brb kian در ساختمان مسکونی هشت سقف شهر مشهد:

علاوه بر مزایای فنی و عملکردی سیستم مهاربندی کمانش تاب، استفاده از این سیستم از منظر اقتصادی نیز بسیار به صرفه بوده، طوری که نسبت به سیستم‌های مشابه باعث صرفه جویی تا 30 درصد در اسکلت و فونداسیون سازه می‌شود. بدین منظور مقایسه ای بین چندین پروژه با سیستم‌های مختلف در ادامه آورده شده است

مقایسه اقتصادی :

از آنجا که انحصار تولید این نوع مهاربندها در اختیار ایالات متحده و ژاپن می‌باشد و با توجه به استعلامات قیمتی از شرکت‌های تولید کننده، هر عدد مهاربند کمانش تاب به صورت میانگین قیمتی 4 تا 6 هزار دلاری دارد که معادل 50 تا 70 میلیون تومان برای هر عدد می‌باشد. حال آنکه با بومی سازی تکنولوژی ساخت این مهاربندها در داخل کشور، قیمت تمام شده این مهاربندها به طور میانگین بین 4 تا 7 میلیون تومان می‌باشد که صرفه جویی فوق العاده زیادی را به همراه خواهد داشت.

در ادامه جداول مقایسه هزینه ای سیستم مهاربندی کمانش تاب با سیستم‌های مهاربندی رایج که توسط دو شرکت آمریکایی Core brace و Star seismic تهیه شده است، آورده شده است.

مقایسه سیستم مهاربندی شرکت core brace در مقایسه با سیستم مهاربندی ساده: ( قیمت تمام شده مهاربندهای این شرکت 5000 دلار برای هر عدد می‌باشد). صرفه جویی نهایی برابر 330 هزار دلار در ساختمان 6 طبقه و 73 هزار دلار در ساختمان 3 طبقه می‌باشد.

مقایسه سیستم مهاربندی کمانش تاب شرکت Star seismic در مقایسه با سیستم مهاربندی ساده: ( قیمت تمام شده مهاربندهای این شرکت 6000 یورو برای هر عدد می‌باشد). صرفه جویی نهایی برابر 173 هزار یورو در ساختمان 3 طبقه و 400 هزار یورو در ساختمان 7 طبقه می‌باشد.

مقایسه سیستم مهاربندی کمانش تاب شرکت بنا راد بریس کیان در مقایسه با سیستم مهاربندی همگرای ویژه : ( قیمت تمام شده مهاربندها 5 میلیون تومان برای هر عدد می‌باشد). صرفه جویی نهایی برابر 85 هزار تومان در متر مربع برای ساختمان 5 طبقه و 29 هزارتومان در متر مربع برای ساختمان 3 طبقه می‌باشد.

مقایسه سیستم مهاربندی کمانش تاب شرکت بنا راد بریس کیان در مقایسه با سیستم اسکلت فولادی با دیواربرشی بتنی: ساختمان 7 سقف با زیر بنای 1300 متر مربع

مطالبمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *