گزارش اولیه از مجتمع آموزشی اجرایی با مهاربند کمانش تابBRB


گزارش اولیه پروژه اجرایی با سیستم باربر جانبی مهاربند کمانش تاب

ساختمان دو طبقه با 1300 مترمربع زیربنا

مشخصات سازه مورد بررسی

سازه مذکور یک ساختمان با 1300 مترمربع زیر بنا و در دو  طبقه می‌باشد. طراحی اصلی سازه توسط کارفرما و با در نظر گرفتن سیستم باربر جانبی دیوار برشی بتنی انجام شده است. بر اساس نقشه‌های دریافتی ، پلان جا نمایی دیوار برشی به صورت زیر میباشد.

 برآورد اولیه از اجزاء سازه ای استفاده شده در این سازه و با سیستم لرزه بر دیوار برشی بتنی و براساس ویرایش چهارم آیین نامه 2800  طبق آنچه توسط کارفرما برآورد شده بود به شرح جدول زیر محاسبه شده است.

 

با در نظر گرفتن ملاحظات معماری ، سازه اجرا شده با سیستم مهاربندی کمانش تاب BRB طراحی و بررسی شده است.پلان سازه و محل‌های قرارگیری قاب‌های بادبندی در شکل زیر نشان داده شده است.

 

با توجه به شکل پذیری خوب و ضریب رفتار R=7  تعریف شده برای سیستم باربر جانبی مهاربندکمانش تاب در آیین نامه 2800 ، نیروی برش پایه  کمتری به سازه وارد و در نتیجه ضریب زلزله کاهش می‌یابد. برآورد اولیه مصالح استفاده شده در این حالت در جداول زیر آورده شده است.

 

در نهایت جدول مقایسه ای و میزان صرفه جویی به شرح ذیل می‌باشد.

 

 ودر مجموع ، برآورد کلی هزینه‌های مربوط به شرکت بناراد بریس BRB Kian به صورت جدول زیر ارائه می‌گردد. این هزینه‌ها شامل تهیه مصالح و ساخت تعداد 16 قطعه مهاربند کمانش تاب به همراه کلیه اتصالات شامل ورق تقویت ستون‌ها در چشمه اتصال ، ورق اتصال مهاربند به ستون ، حمل به محل پروژه و نصب مهاربندها می‌باشد. طراحی جزئیات اتصال بر عهده شرکت بناراد بریس می‌باشد.

 

شرح تعداد قیمت کل(ریال)
طراحی ،تهیه نقشه‌های اجرایی ،ساخت مهاربند BRB 16 قطعه به دلیل متغیر بودن قیمت‌ها از درج آن خودداری شده است
حمل و نصب مهاربند با اتصالات 16 قطعه  
جمع کل

لازم به توضیح است سیستم مهاربند جانبی BRB جایگزین بهینه ای برای دیوار برشی بتنی  و مهاربندهای CBF  و قاب‌های خمشی خواهد بود، مضاف بر آن در سیستم BRBF به دلیل کاهش برش پایه ابعاد فونداسیون وزن آرماتور آن نیز تعدیل خواهد شد و از دیگر مزیت‌های جایگزینی سیستم دیوار برشی بتنی با BRBF ، حذف دشواری‌های بتن ریزی ، عمل آوری ونگهداری آن ، زمان بر بودن ،کمبود نیروی متخصص ، محدودیت‌های دمایی و کاهش زیر بنا به دلیل ضخامت زیاد دیوار بتنی می‌باشد.

اخبارمطالبمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *